Інститут біоколоїдної хімії імені Ф.Д.Овчаренка НАН України
F.D.Ovcharenko Institute of Biocolloidal Chemistry of NAS of Ukraine

Новини та події Інституту




ПАМ’ЯТІ МИКОЛИ ВАЛЕРІЙОВИЧА ПЕРЦОВА (01.09.1934 - 24.05.2003)
до 90-річчя з дня народження

1 вересня 2024 року – Інститут відзначає пам’ятну дату – 90-річчя з Дня народження одного з засновників Інституту, доктора хімічних наук, професора Миколи Валерійовича Перцова.

Видатний учений і практик, організатор, педагог, наставник і просто чуйна та щира людина, яка з перших хвилин спілкування викликала симпатію, – таким він залишився у пам’яті колег, співробітників, учнів, усіх, хто мав нагоду працювати і бути поруч з ним.

Важко переоцінити його внесок у фундаментальні знання: за безпосередньою участю Миколи Валерійовича створено нову науку – біоколоїдну хімію, новий науковий напрям – фізико-хімічну геомеханіку і на її основі - її новітню галузь – біогеомеханіку. Його унікальна наукова роль у цій сфері засвідчена як численними науковими роботами (3 монографії, більше 250 публікацій у авторитетних наукових виданнях), так і авторством у двох зареєстрованих відкриттях явищ адсорбційного пониження міцності ( №28) та селективної гетерокоагуляції мінеральних частинок мікроорганізмами (№361).

Глибокий науковий світогляд, широка ерудиція, знання зі спеціальних дисциплін, інженерний підхід забезпечували Миколі Валерійовичу бачення багатьох практичних рішень, які були і є натепер продовженням його здобутків у фундаментальній науці. Тут слід згадати ряд технологічних процесів і обладнання для реалізації вилучення благородних металів, розв’язання екологічних проблем, розробку наукових приладів для досліджень дисперсних систем та інш., що відображено у більш як 50 патентах та авторських свідоцтвах.

Особлива роль М.В.Перцова як організатора. За його безпосередньою участю було створено передумови для утворення та, власне, організовано Відділення природних дисперсних систем, з якого потім народився Інститут біоколоїдної хімії НАН України, в якому він до останніх днів обіймав посаду заступника директора з наукової роботи. За ініціативою Миколи Валерійовича у 1997 р. було організовано Міжгалузевий науково-технологічний центр видобутку та переробки руд благородних та кольорових металів «Дорогметтехнологія» НАН України та Мінпромполітики України, яким він керував до 2003 р.

М.В.Перцов був розробником концепцій та виконавцем багатьох проєктів таких важливих програм державного рівня як, зокрема, «Золото України», програми фундаментальних досліджень НАН України «Наносистеми, наноматеріали, нанотехнології», брав участь у визначенні технологічного забезпечення та його реалізації на Мужіївській золотовидобувній фабриці, за що у 1999 році був нагороджений Почесною грамотою Кабінету Міністрів України «…за значний внесок у створення золотовидобувної та золотопереробної промисловості…».

Торкаючись педагогічної діяльності Миколи Валерійовича, не можна обмежитись констатацією факту підготовки ним 5 докторів наук та 25 кандидатів. Його відданість науковому пошуку, людські якості притягували багатьох і вже зрілих, і молодих дослідників, які можуть впевнено сказати, що Микола Валерійович дав їм нові ідеї, нові рішення, поштовх у розвитку досліджень, що мали успіх в науковій діяльності. І таких науковців значно більше, ніж за вказаними формальними цифрами.

І ще. Микола Валерійович – був командним гравцем і невід’ємною частиною команди, яку складали Зоя Рудольфівна Ульберг, Федір Данилович Овчаренко, Вікторіо Рафаельович Естрела-Льопис та інші колеги – соратники. Тут кожний виконував свої функції, розв’язував свої задачі і це дозволило досягати цілей, які здавались неможливими і це надихало на нові ідеї, на відкриття нових горизонтів.

З відстані більше 20 років, після того, як Микола Валерійович не з нами, ми особливо чітко розуміємо його значимість для Інституту, для його колективу, який вже 33 роки продовжує справу, розпочату великим ученим і якій він присвятив значну частину свого життя.

Світла пам’ять про Миколу Валерійовича Перцова – світлу Людину, Вчителя, Ученого – назавжди закарбовано в історії Інституту і в наших серцях!

На превеликий жаль, наше сьогодення диктує свої умови, тому було прийнято рішення провести наукову сесію щодо розвитку досліджень за напрямами, які започаткував і за якими працював Микола Валерійович, пізніше, коли ситуація це дозволить, а у цей пам’ятний день - навести на нашій веб-сторінці короткі спогади науковців, які були поруч і працювали з Миколою Валерійовичем.

Copyright © 2024 IBCC | All rights reserved.